Címlap
→
→
Társadalmi egyenlőtlenség
Fokozódik az egyenlőtlenség a magyar társadalomban. Ez igaz a jövedelmekre, az oktatáshoz valóhozzáférésre, a kisebbségek és nők helyzetére is.
A közmunkaprogram hatása érezhető a statisztikákban, de még markánsabb jelenség, hogy rengeteg fiatal esik ki a 18 év feletti oktatás minden formájából.
A női foglalkoztatási ráta csekély mértékben, 56,4 százalékra nőtt ezen időszak alatt. Ennek ellenére nem tapasztalható jelentős változás, ami összhangban van az általános foglalkoztatási trendekkel. Ez azt jelenti, hogy a férfiak és nők közötti különbségek nem csökkentek ebben az időszakban.
Magyarország láthatóan rossz irányba halad a férfi ak és nők egyenlősége terén, amely pedig a Zöld fordulat egyik sarkalatos pontja, és minden jel arra mutat, hogy a trend tovább romlik.
A férfiak tartósan 20-22%-kal többet keresnek, mint ugyanabban a beosztásban a nők.
A roma tanulók szegregációja mindenütt magas, így az iskolarendszer még fokozza is a családi háttérből fakadó esélyegyenlőtlenséget.
Magyarországon a munkavállaló 2012-ben bruttó jövedelmének a 74,74 százalékos EU-átlaghoz, és az új tagállamokra jellemző 77,78 százalékos átlagértékhez képest is jelentősen magasabb hányadát veszíti el, amikor munkát vállal. Ez jelzi, hogy a rendszer rendkívül merev, és nem ismeri el sem az átmeneti állapotot, sem az atipikus munkavállalási helyzeteket, amelyek pedig a mindinkább a munka világának mindennapjaihoz tartoznak.